A Komplex Alapprogram a Szegedi Tudományegyetemen

 

Mi a Komplex Alapprogram?

A Komplex Alapprogram egy átfogó fejlesztési eszköz, amely a magyar köznevelésben korábban is megfigyelhető innovatív módszertani-tanulástámogató eljárásokat strukturáltan, taníthatóan tartalmazza, és az iskola igényeihez alkalmazkodva adja át.

  • Egyszerre szolgál prevenciós célokat, hiszen hozzá kíván járulni a végzettség nélküli iskolaelhagyás csökkentéséhez, és segíti a módszertani és szervezeti kultúra fejlesztését egy adaptív módszertan átadásával és elsajátításával. A fejlesztés fókuszában az indirekt, tanulóközpontú, nyitott, a tanulót aktívan foglalkoztató módszerek állnak, melyek alkalmazását a tanórák 20%-ában tartjuk kívánatosnak. Alprogrami fejlesztései révén lehetőséget nyújt önálló délutáni foglalkozások megtartására is.
  • A Komplex Alapprogram Koncepciója (KAK) egy olyan átfogó pedagógiai rendszer, mely az iskolát (a pedagógusokat, a tantestületet és a tanulókat), illetve az azt körülvevő szociálkulturális környezetet szerves, elemeiben egymásra ható és együttműködő egészként értelmezi, s igényeik szem előtt tartásával kínál lehetőséget a folyamatos – egyéni és közösségi – önfejlesztésre.
  • A Komplex Alapprogram tanítási stratégiája a DFHT (differenciált fejlesztés a heterogén tanulócsoportban), melyet öt alprogram (digitális, logika-, művészet-, testmozgás, életgyakorlat-alapú) egészít ki. A délelőtti tanórák esetében a program a módszertani elemek átadására és szaktárgyi alkalmazására fókuszál, míg a programot alkalmazó iskolák esetében délutánonként lehetőség nyílik önálló képesség- és készségfejlesztő foglalkozások tartására is alsó és felső tagozaton egyaránt. (A szaktárgyi adaptációt külön módszertani eszköztár támogatja.)

 

Hogyan valósul meg a komplex alapprogrami képzés?

A Szegedi Tudományegyetem a Komplex Alapprogram Magyarország Dél-Alföld régiójában történő bevezetése mellett kötelezte el magát, fejlesztési és képzési tevékenységének célja a régió pedagógusainak és iskoláinak támogatása.

A komplex alapprogrami továbbképzés egy 120 órás, ingyenes, akkreditált, folyamatba ágyazott képzés, melynek részeként a pedagógus kollégák első – „alapozó” – elemként a KAK és DFHT 30-30 órás képzéseit végzik el, majd – az igények, illetve a képzőhely kínálata alapján – két választott alprogrami képzésben vesznek részt, szintén 30-30 óra időtartamban. Minden képzés 20 kontakt- és 10 távoktatási órát tartalmaz. A képzések közötti időszakban, illetve a Komplex Alapprogram alkalmazása esetén a projekt futamideje alatt egyéni, vezetői és tantestületi támogatást (pl. mentorálást) is biztosít a program. A képzéseket elvégzők tanúsítványt kapnak. Tekintettel a program jellegére, a tantestületi (iskolai) szintű részvétel támogatott.

A képzés változó helyszíneken valósulhat meg: igény szerint a Szegedi Tudományegyetemen, a tankerületi központokban, de – kellő számú jelentkező esetén – akár az intézményekben is.

 

A Komplex Alapprogramról bővebben olvashat itt:

https://www.komplexalapprogram.hu/

és itt:

http://tantrend.hu/hir/elmenysulikat-szeretnenk-megvalositani-interju-revesz-laszloval